Harmonogram

czerwiec – listopad 2019 – Przygotowanie projektu polityki
grudzień 2019 – styczeń 2020 – Konsultacje społeczne
luty – marzec 2020 – Przygotowanie ostatecznej wersji polityki

Podstawowe informacje

Biuro wiodące – Biuro Kultury

Koordynator polityki – Adam Sienkiewicz

Kontakt – asienkiewicz@um.warszawa.pl

Obecnie kierunki warszawskiej polityki kulturalnej wyznacza dokument „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”. Jego krótki horyzont czasowy oraz wprowadzone w 2017 roku standardy programowania rozwoju m.st. Warszawy, które opisuje Strategia #Warszawa2030, skłaniają do opracowania nowej polityki na kolejną dekadę. Dokument, który wypracujemy, określi główne obszary oraz wartości, jakimi chcemy kierować się przy jej realizacji. Za koordynację polityki kulturalnej odpowiada Biuro Kultury m.st. Warszawy.

Na warsztatach definiujemy warszawska kulturę

8 października 2019

Co powinno wyróżniać kulturę w Warszawie? Jak się okazało chętnych do jej definiowania jest całkiem sporo. Każdy mógł zabrać głos na wrześniowych warsztatach (w formule World Café), wymienić pomysły, zetrzeć się w sporach, wypracować wspólne wnioski. Rezultaty tych dyskusji i pomysły na projekty przedstawiamy w Raporcie, który dostępny jest tutaj.

Warsztat. Kobieta pisząca wnioski na kartach.

fot. T. Kaczor

 

Warsztat otwarty – prace nad nową polityką kulturalną Warszawy

29 sierpnia 2019

Pracujemy nad nową polityką kulturalną Warszawy! Zachęcamy wszystkich mieszkańców, warszawianki i warszawiaków do jej współtworzenia i zapraszamy do udziału w warsztacie, który organizujemy 7 września w godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeżu Kościuszkowskim.

Punktem wyjścia będzie raport z czerwcowych, lokalnych warsztatów, podczas których określiliśmy wartości, jakie powinny wyróżniać kulturę w naszym mieście. Można go znaleźć na stronie https://bit.ly/31nzy7o

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji do 5 września: https://evenea.pl/event/politykakulturalna

Koncert na placu Defilad

Wartości dla kultury – raport z warsztatów

5 sierpnia 2019

Przedstawiamy raport z lokalnych warsztatów, w czasie których określano wartości, jakie powinny wyróżniać kulturę w Warszawie. Raport zawiera listę najważniejszych zjawisk i trendów kształtujących współczesność, naprzeciw którym powinna wychodzić kultura oraz listę kluczowych wartości wraz z definicjami. Warsztaty odbyły się z udziałem przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą w Warszawie.

Raport z warsztatów nt. polityki kulturalnej m.st. Warszawy

Potańcówka wieczorna na placu Defilad

Rozmawiamy o wartościach dla kultury

4 lipca 2019

Rozpoczynamy serię warsztatów o charakterze lokalnym. Chcemy określić wartości, które w przyszłości powinny wyróżniać kulturę w Warszawie, także zjawiska i trendy naprzeciw którym kultura powinna wychodzić. Zaproszenie wystosowaliśmy do przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą w Warszawie, posiadających różną wiedzę i doświadczenia, w tym m.in. przedstawicieli urzędów dzielnic, dzielnicowych komisji dialogu społecznego.

Harmonogram warsztatów:
1 lipca w godzinach 13-16 w Miejscu Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”
2 lipca w godzinach 13-16 w Wawerskim Centrum Kultury
3 lipca w godzinach 13-16 w Centrum Kultury i Aktywności
4 lipca w godzinach 13-16 w Służewskim Domu Kultury

Zaproszenie do współtworzenia polityki kulturalnej Warszawy

22 maja 2019

Zapraszamy na otwarte spotkanie inaugurujące pracę nad nową polityką kulturalną miasta, które odbędzie się 28 maja (wtorek) w godz. 16:00 – 18:00 w Teatrze Powszechnym.

Program rozwoju kultury do 2020 r. Miasto kultury i obywateli dobiega końca. Nadszedł czas na dyskusję i pracę nad wyzwaniami i perspektywami rozwoju kultury na kolejną dekadę. Wierzymy, że rola kultury jest nie do przecenienia i ma bardzo głębokie konsekwencje dla równoważenia rozwoju miasta, inspirowania go, zmniejszania różnic społecznych. Dlatego rozpoczynamy proces przygotowania nowej polityki kulturalnej Warszawy. Dokument, który wypracujemy, określi główne obszary oraz wartości, jakimi chcemy kierować się przy jej realizacji, również w kontekście Strategii Warszawa 2030. Chcemy, aby polityka kulturalna powstawała z udziałem różnych środowisk, w sposób jak najbardziej partycypacyjny.

W spotkaniu weźmie udział m.in. Aldona Machnowska – Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej oraz członkowie Zespołu koordynującego.

W kontekście prac nad nową polityką przedstawiona zostanie także Strategia Warszawa 2030.