Znamy laureatów nagrody im. M. Edelmana

Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana przyznana. Pierwszymi laureatami zostały: podstawówka z Mokotowa, technikum z Targówka i placówka wychowania pozaszkolnego z Ochoty.

– Już pierwsza edycja Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana potwierdza, że warszawskie placówki edukacyjne realizują liczne i bardzo wartościowe projekty, kształtując nowe pokolenie warszawiaków – młodych ludzi świadomie zmieniających otaczającą ich rzeczywistość. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i aplikującym – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Jestem dumna, że młodzi warszawiacy biorą odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za innych. Że nawet przy niesprzyjających okolicznościach nie poddają się, a wręcz przeciwnie – odważnie podejmują wyzwania, szukając rozwiązań. Wszystkie projekty są tego dowodem. Gratuluję. Mam nadzieję, że będziecie kontynuować wasze działania – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

– 13 grudnia ubiegłego roku Rada m.st. Warszawy ustanowiła nową nagrodę. Marek Edelman jest ważnym wzorem dla młodego pokolenia warszawiaków. A przywołanie jego postaci jest szczególnie ważne w czasach, w których przybierają na sile tak niebezpieczne zjawiska jak ksenofobia czy brak poszanowania dla praw człowieka. Mam nadzieję, że ta nagroda przyczyni się do umacniania wśród uczniów wartości ważnych dla patrona – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, a jej pierwszymi laureatami zostali: w kategorii szkoły podstawowe – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 201 w Warszawie (ul. Dolna 19); w kategorii szkoły ponadpodstawowe – Technikum nr 11 im. Piotra Wysockiego w Warszawie (ul. św. Jacka Odrowąża 75); w kategorii placówki wychowania pozaszkolnego i bursy – Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Warszawie (ul. W. Skorochód Majewskiego 17).

To, jakim miejscem jest i jakim miejscem będzie w przyszłości Warszawa, zależy w dużej mierze od edukacji. A rozwijanie kompetencji obywatelskich i społecznych młodych warszawiaków odgrywa tu rolę kluczową. Warszawska Nagroda Edukacyjna im. Marka Edelmana nagradza działania związane z edukacją obywatelską, historyczną i kulturalną. Promuje i rozwija pozytywne wzorce i postawy społeczne wśród warszawskich uczniów. Ma budować więzi międzypokoleniowe i uwrażliwiać na wszelkie zagrożenia, wynikające z fanatyzmu czy braku tolerancji. Odwołuje się przy tym do postaci jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie, działacza społecznego i bezsprzecznego autorytetu, jakim był i jest doktor Marek Edelman.

Plakat wydarzenia