Większa dotacja na wymianę kopciuchów

Warszawiacy otrzymają nawet 12 tys. zł na likwidację tzw. kopciucha. W czwartek, 28 marca Rada Miasta uchwaliła nowe zasady udzielania dotacji do modernizacji kotłowni. Na zwiększoną sumę mogą liczyć wszyscy mieszkańcy, którzy zgłosili wniosek na tegoroczną inwestycję. Ruszy też dodatkowy nabór.

Wzrost dofinansowania z 7 tys. do 12. tys. zł dla osób fizycznych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą to jedna z kluczowych kwestii nowej uchwały. Dodatkowo warszawiacy mogą teraz otrzymać pieniądze na usunięcie systemów grzewczych wykorzystujących olej opałowy i – jak przed zmianą – kotłów na paliwo stałe np. węgiel.

Dotacja udzielana będzie na szerszy zakres inwestycji:

• opracowanie dokumentacji projektowej,
  • wykonanie przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
  • wykonanie bądź przebudowa wewnętrznej instalacji gazowej,
  • zakup i montaż oraz uruchomienie kotłów na paliwo gazowe,
  • montaż wkładu kominowego,
  • wykonanie indywidualnego węzła cieplnego,
  • wykonanie modułu ciepłej wody,
  • wykonanie lub przebudowa instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowa tura przyjmowania wniosków rozpocznie się już 1 kwietnia, a inwestycję będzie można  zrealizować jeszcze w tym roku. Warszawiacy mogą składać dokumenty w Biurze Ochrony Środowiska. Prosta instrukcja składania dokumentów opisana jest tutaj.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy: Zgodnie z obietnicami wprowadzamy pierwsze zmiany w zasadach przyznawania dotacji do modernizacji kotłowni. 12 tysięcy złotych dla osób indywidualnych to kolejny ważny krok w naszej walce ze smogiem. Zależało nam, by warszawiacy, którzy w obecnym naborze złożyli wnioski, również mogli dostać większą sumę finansowego wsparcia. Uda się to wraz z wejściem przepisów. Przedłużamy także okres składania dokumentów. Dzięki temu więcej osób może zdecydować się na likwidację kopciucha jeszcze w tym roku.

Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.2. Żyjemy w czystym środowisku przyrodniczym.