Więcej miejsca dla pieszych na placu Zbawiciela

Od 15 sierpnia na pl. Zbawiciela obowiązuje nowa organizacja ruchu. Strefa ogródków gastronomicznych pilotażowo objęła zewnętrzny pas ronda.

Tymczasowa organizacja ruchu zwiększa przestrzeń dla pieszych i poszerza strefę ogródków gastronomicznych – tak, by osoby tam przebywające mogły zachować bezpieczny dystans między sobą. Nie możemy zapominać o tym, że cały czas funkcjonujemy w rygorze trwającej pandemii COVID-19.

– Zadaniem pilotażowego projektu jest zbadanie, jak nowe zmiany w funkcjonowaniu miasta przyjmą się wśród wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej, zwłaszcza mieszkańców centrum oraz przedsiębiorców, prowadzących w tej części miasta działalność gastronomiczną – mówi zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Robert Soszyński. – Nasz pilotaż rozpoczynamy w jednym z najbardziej znanych i lubianych miejsc w Warszawie – na placu Zbawiciela – dodaje prezydent.

Część zewnętrznej jezdni ronda na pl. Zbawiciela została wygrodzona i oddzielona barierami. Na wjazdach i zjazdach pojawiły się nowe, żółte oznaczenia tymczasowej organizacji ruchu. Zmiana w organizacji ruchu obowiązuje do 15 września br., z możliwością przedłużenia, jeżeli spotka się z dobrym przyjęciem przez mieszkańców.

To nie jedyne miejsce w Warszawie, w którym część przestrzeni przeznaczona dla kierowców, bez straty dla nich, jest czasowo udostępniane pieszym. Tak dzieje się od lat w wakacje np. na Trakcie Królewskim. Do połowy przyszłego roku taką kompleksową zmianę, w tym przypadku na stałe, przejdzie pl. Pięciu Rogów.

Działanie to wpisuje się w realizację celów: 3.1. Korzystamy z atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz 3.3. Korzystamy z przyjaznego systemu transportowego.

plac zbawiciela tablice plac zbawiciela plac zbawiciela