Warszawiacy oceniają życie w stolicy

Barometr Warszawski od 2004 r. służy do monitorowania opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w Warszawie. Wyniki badania co roku pokazują, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu,  służb i czy są zadowoleni z usług i oferty miasta.

82 proc. nie wyjechałoby z Warszawy

W tegorocznej edycji Barometru aż 82 proc. badanych przyznaje, że nie zamieniłoby Warszawy na żadne inne miejsce do życia – ani w kraju, ani zagranicą. Aż 93 proc. odczuwa pozytywne emocje, gdy myśli o Warszawie, jedynie 1 proc. deklaruje uczucia odwrotne.

92 proc. pozytywnie ocenia bezpieczeństwo w swojej okolicy.

Świetne oceny komunikacji i infrastruktury

Warszawiacy są zadowoleni również z komunikacji miejskiej – 93 proc. badanych ocenia ją dobrze: 29 proc. bardzo dobrze, 64 proc. raczej dobrze. Warszawiacy najbardziej cenią zasięg komunikacji miejskiej – to, że dociera do większości miejsc w mieście (23 proc. wskazań), jej dobrą częstotliwość kursowania (19 proc.), gęste rozmieszczenie przystanków (12 proc.) i czas jazdy (10 proc.). Przeszkadza im natomiast tłok w pojazdach (23 proc. wskazań).

Mieszkańcy doceniają też działanie służb i funkcjonowanie infrastruktury miejskiej. 92 proc. pytanych dobrze ocenia stan porządku i czystości oraz stan zieleni w mieście, 83 proc. – stan dróg. 86 proc. jest zadowolonych z jakości obsługi w urzędach.

85 proc. badanych ocenia poziom edukacji w miejskich szkołach i przedszkolach jako dobry lub bardzo dobry.

Warszawiacy i ich goście z roku na rok mają coraz więcej do wyboru w sferze sportu, rekreacji i kultury. Z oferty sportowo-rekreacyjnej miasta zadowolonych jest 90 proc. badanych, a z kulturalnej – 92 proc.

Wysokie oceny władz, w tym prezydenta

70 proc. badanych warszawiaków przyznało, że czują się dobrze poinformowani o działaniach władz miasta, a 79 proc. ocenia je dobrze. 80 proc. uważa, że władze orientują się w najważniejszych problemach mieszkańców, a 77 proc. – że realizują potrzeby warszawiaków.  Według badanych władze uwzględniają w swoich działaniach potrzeby i pomysły mieszkańców (78 proc. pozytywnych odpowiedzi), dotrzymują zobowiązań (74 proc.) i mają dobry program rozwoju miasta (75 proc.). Według 70 proc. badanych władze miasta dobrze i rozsądnie zarządzają środkami publicznymi.

Wśród badanych warszawiaków 73 proc. ma pozytywną opinię o działaniach prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 72 proc. uważa go za dobrego gospodarza miasta.

Barometr Warszawski

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta przy wykorzystaniu techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interview). Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3 proc.

Ze względu na trudną sytuację spowodowaną epidemią COVID-19 pierwszy pomiar w tym roku zrealizowaliśmy we wrześniu, a nie jak w latach ubiegłych w czerwcu.