Stołeczne drogi coraz bezpieczniejsze

Rok 2019 przyniósł wyraźną poprawę bezpieczeństwa na stołecznych drogach. Zmniejszyła się liczba ofiar wypadków śmiertelnych – w stosunku do roku 2018 o blisko 20 procent!

Ze wstępnych danych uzyskanych od Komendy Stołecznej Policji wynika, że miniony rok zakończył się rekordowo niską liczbą ofiar śmiertelnych na ulicach Warszawy. W ciągu 12 miesięcy zginęło 35 osób (ta liczba może się jeszcze nieznacznie zmienić, w statystykach uwzględnia się również osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od wypadku). W analogicznym okresie 2018 roku śmierć poniosły 42 osoby. Szczegółowe dane dotyczące przyczyn i okoliczności wypadków zostaną przedstawione, jak co roku wiosną, w raporcie o bezpieczeństwie na drogach. Od sześciu lat liczba ofiar na drogach w Warszawie systematycznie spada: łącznie o 54 proc. Szczególnie wyraźnie (niemal o połowę) spadła liczba ofiar wśród seniorów.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy: Każdy wypadek to o jeden za dużo i przypomina, jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich: Takie wyniki to nie przypadek. Podchodzimy do sprawy bezpieczeństwa kompleksowo. Staramy się nie poddawać emocjom dominującym w dyskusji publicznej na temat bezpieczeństwa. Decyzje podejmujemy na podstawie profesjonalnych audytów. Choć to nie zawsze popularne, liczy się efekt.

Warto docenić poprawiające się statystyki z Warszawy na tle danych z regionu czy całej Polski. W skali kraju liczba ofiar wzrosła drugi rok z rzędu – w 2019 r. zginęło ok. 30 osób więcej niż w 2018 (wzrost o 1 proc.). Również w perspektywie wieloletniej trend krajowy nie jest optymistyczny – w ciągu 6 lat liczba ofiar spadła tylko o 14 proc. W Warszawie taki spadek udało się osiągnąć w ciągu jednego roku. W przeliczeniu na milion mieszkańców, stolica ma niemal czterokrotnie niższe wskaźniki liczby wypadków niż średnia krajowa i dwukrotnie niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.

Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.3. Korzystamy z przyjaznego systemu transportowego.

Więcej informacji

Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną