Pięć firm chce budować Pawilon Emilia

Na początku kwietnia br. Warszawa ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Z powodu pandemii termin składania ofert został wydłużony do 17 sierpnia. Wnioski o dopuszczenie do udziału w negocjacjach z miastem złożyło w sumie pięć firm.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego do projektu pn. „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria” składa się z kilku etapów – prowadzi je, w imieniu Warszawy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Pierwszym z rozpoczętych już etapów jest prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji, które rozpoczną się z początkiem września br., zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich. Harmonogram prac przewiduje po zakończeniu postępowania podpisanie z partnerem prywatnym umowy – w drugim kwartale 2021 r., z kolei oddanie do użytku Nowego Pawilonu Emilia zaplanowano w połowie 2023 r.

Pawilon Meblowy Emilia, reprezentujący styl modernistyczny, towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat siedemdziesiątych XX wieku i był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku przez kilka lat znajdowała się w nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej; następnie dokonano rozbiórki budynku.

Planujemy przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie pawilon Emilia był zlokalizowany u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Nowy budynek powstanie przy parku Świętokrzyskim, nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt zostanie zaadaptowany zgodnie z obowiązującym planem miejscowym i będzie pełnił funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W budynku planowane jest również stworzenie miejskiej oranżerii z przestrzenią usługową, np. gastronomiczną.

Po ograniczeniu napływu środków unijnych samorządy szukają nowych źródeł finansowania swoich inwestycji, a model PPP pozwala realizować zaplanowane przedsięwzięcia.

Działanie to wpisuje się w realizację celu 3.1. Korzystamy z atrakcyjnej przestrzeni publicznej.

pawilon Emilia pawilon Emilia pawilon Emilia