Program konferencji „Warszawski rynek najmu”

30 października, w Centrum Kreatywności Targowa 56, Biuro Polityki Lokalowej organizuje konferencję „Warszawski rynek najmu”. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mieszkania2030@um.warszawa.pl do czwartku 25 października.

9:30-10:00 – Rejestracja

10:00 – 10:15 – Otwarcie konferencji (Dyrektor BPL)

10:15 – 10:30 – Wykład inauguracyjny (Prof. Marek Bryx)

10:30 – 11:45 Panel 1: Mieszkania na wynajem – Dla kogo i za ile?
Blok dotyczący zmian na rynku mieszkaniowym w Warszawie. Zmiany na rynku komercyjnym – coraz więcej firm deweloperskim decyduje się budować mieszkania na wynajem. W Warszawie powstają mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Konsekwentnie na wynajem stawia też Polityka mieszkaniowa m.st. Warszawy – Mieszkania2030. Czy to początek nowego trendu i najem jest przyszłością warszawskiego mieszkalnictwa? Ile powinno kosztować miesięcznie mieszkanie na wynajem?

11:45-12:00 – przerwa kawowa

12:00 – 13:00 Panel 2: Prawa najemców i wynajmujących – jak zabezpieczyć obie strony
Obecnie istnieje wiele umów najmu. Zmiany w umowach przyniosło wprowadzenie najmu instytucjonalnego. Kolejne wprowadzi nowelizacja Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zorientowanie się w wielości umów jest trudne dla zarówno dla przeciętnych najemców i najemczyń, jak i dla indywidualnych osób wynajmujących swoje mieszkania. Wyzwaniem stanowi również przeciwdziałania zadłużeniu lokatorskiemu

13:00-13:45 – obiad

13:45 – 14:30  Panel 3:  Multiserwis mieszkaniowy – nowa rola zarządcza
Wraz ze wzrostem popularności najmu otwiera się pole do zredefiniowania roli Zarządcy. Ideałem już niebawem będzie administrator, który nie tylko dba o budynek, ale też o nasze codzienne potrzeby: przyjmie paczkę, załatwi naprawę zmywarki, pomoże zorganizowanie wydarzenie sąsiedzkie. Duży potencjał w sprawnej obsłudze najemców i najemców niosą nowe technologie. Czym będzie idealny multiserwis mieszkaniowy?

14:30-14:45 – przerwa kawowa

14:45 16:00 Panel 4: Osiedla przyszłości
Obecnie wyzwaniem dla planowania miasta jest tworzenie osiedli mieszkaniowych opartych na miksie funkcjonalnym. Funkcja mieszkaniowa może być łączona z różnymi typami usług. Czy przyszłość to łączenie mieszkaniówki z biurami? Czy miejsca pracy powinny być planowane w tym samych budynkach, co mieszkania? Jak nowe modele pracy i zmieniające się style życia wpłyną na wygląd osiedli.

16: 00 – 16:30 – Dyskusja i podsumowanie konferencji