Eduwarszawa.pl daje nowe możliwości

Wspieramy warszawskich uczniów i ich rodziny. Od 10 lutego dzieci i nastolatki, które mają konto w Eduwarszawa.pl, mogą korzystać – wraz z rodzicami – z klasycznych aplikacji najnowszej wersji pakietu Office oraz systemu operacyjnego Windows 10 Pro na prywatnych urządzeniach w domu.

Wybuch pandemii, a w konsekwencji zamykanie szkół na całym świecie, wywołał konieczność wypracowania nowego – zdalnego – sposobu nauczania, zapewniającego ciągłość edukacji dzieci i młodzieży.

Dla wielu szkół prowadzenie nauki zdalnej niemal z dnia na dzień stało się dużym wyzwaniem. Problemy dotyczyły zarówno nauczycieli, rodziców jak i uczniów. W minionym roku szkolnym z 38 tygodni nauki aż 15 tygodni to nauka zdalna. A w obecnym – od września do dziś – uczniowie spędzili przed monitorami kolejnych 13 tygodni nauki.

W Warszawie – dzięki Eduwarszawa.pl – staramy się sprostać tym wyzwaniom. To jednolite, bezpieczne i wygodne, cyfrowe środowisko nauki i pracy dla nauczycieli oraz uczniów.

– Chcemy, aby wszyscy warszawscy uczniowie mogli korzystać w pełni z narzędzi, jakie oferuje Eduwarszawa i Microsoft 365 (plan A3). Dlatego od 10 lutego każdy uczeń, który jest w Eduwarszawa.pl, może zainstalować klasyczne aplikacje pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access w najnowszej wersji na 15 urządzeniach prywatnych – 5 komputerach, 5 tabletach, 5 smartfonach oraz system operacyjny Windows 10 Pro na jednym komputerze domowym. Tym samym wspieramy warszawskie rodziny – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy i dodaje: – Prace nad cyfryzacją warszawskiej oświaty zaczęliśmy na długo przed wybuchem pandemii. Dziś wiemy już, że edukacja stacjonarna będzie inna. Zmieniliśmy metody i narzędzia pracy. Zmieniliśmy się też i my sami. Platforma będzie służyć warszawskiej oświacie również po opanowaniu pandemii. A to, czego nauczyliśmy się do tej pory, będziemy wykorzystywać w przyszłości. Zapraszam kolejne szkoły do przyłączania się do Eduwarszawa.pl, bo przyszłość tworzymy już dziś – razem.

Plan na cyfryzację stołecznej oświaty

Idea stworzenia ogólnodostępnego, cyfrowego środowiska pracy dla nauczycieli i uczniów zrodziła się w stolicy trzy lata temu, a więc na długo przed wybuchem pandemii. Wdrożenie pomysłu poprzedzić musiało ukończenie budowy łączy światłowodowych do prawie wszystkich szkół oraz budowa lub modernizacja wewnętrznych sieci informatycznych w budynkach szkolnych. Potem ruszyły poszukiwania narzędzia i firmy wdrożeniowej, która byłaby w stanie zmierzyć się z tak ambitnym zadaniem. Po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczęliśmy budowanie platformy, zakładanie kont i szkolenia (pilotaż – maj 2020 r.). Wiosną powstały konta dla 13 tys. uczniów i 1,3 tys. nauczycieli z 22 szkół.

Luty 2021 r.: 180 000 kont użytkowników w Eduwarszawa.pl

Obecnie jest to jedno z największych europejskich wdrożeń IT w oświacie. Przy tego typu skali przedsięwzięcia wiele realizowanych zadań – z uwagi na ich złożoność – trzeba rozwiązać na nowo. Projekt ten to nie tylko zakup technologii i wyposażenie w konta docelowo ponad 200 tysięcy uczniów i ponad 30 tysięcy nauczycieli, ale także ogromna szansa dla Warszawy i całego środowiska oświatowego stolicy na stworzenie jednolitego środowiska informatycznego.

Teraz w Eduwarszawa.pl mamy 180 tys. użytkowników, w tym 130 tys. uczniów, 50 tys. nauczycieli i innych pracowników oświaty. Część z nich pracuje już na licencjach Microsoft 365 A3, część jeszcze na Office 365 A1. Utrzymanie i rozwój platformy wymaga zaangażowania i pracy specjalistów z ratusza, dzielnic, szkół i przedszkoli, koordynatorów i administratorów, specjalistów z Microsoft i eksperckich partnerów. Dzięki zasobom szkoleniowym naszej samorządowej placówki doskonalenia WCIES w trakcie 9 miesięcy przeszkoliliśmy ponad 8,2 tys. nauczycieli.

Licencja Microsoft 365 A3 – korzyści dla ucznia i jego rodziny

Licencja Microsoft 365 A3 w odróżnieniu od licencji Office 365 A1 to m.in. wygodne korzystanie z klasycznych aplikacji pakietu Office w najnowszej wersji: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access zainstalowanych na 15 prywatnych urządzeniach – 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach w domu każdego warszawskiego ucznia, którego zaprosiliśmy do Eduwarszawa.pl.

Dzięki temu np. praca nad dokumentami może odbywać się w większym zakresie w trybie offline, czyli nie jest uzależniona od dostępnego łącza internetowego. Oczywiście część funkcjonalności jak OneDrive lub spotkania w MS Teams nadal wymagają dostępu do Internetu. Jednak, w przypadku Warszawy, licencja Microsoft 365 A3 to również standaryzacja systemu operacyjnego, dzięki czemu uczniom przysługuje również prawo do instalacji systemu Windows 10 Pro na swoim komputerze.

Wiceprezydent Renata Kaznowska podczas konferencji