Czas na “Sowę” – rusza program modernizacji oświetlenia

Oświetlenie na kilkunastu ulicach w Warszawie ma przejść kompleksową modernizację. Drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich właśnie ogłosili przetarg na wykonanie prac w ramach programu „SOWA”. Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach, przyniesie wymierne oszczędności i poprawi estetykę miasta.

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Bardziej jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. “zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc.

Oznacza to oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

W ramach prac wymienione mają zostać zarówno słupy latarni ulicznych, jak i same oprawy oświetleniowe. W trosce o estetykę ich wygląd każdorazowo podlega uzgodnieniu z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Projekt zakłada wymianę łącznie 860 słupów, na których zamontowanych zostanie ponad 1000 nowoczesnych opraw w technologii LED. Prace będą kompleksowe — modernizujemy również okablowanie oraz szafy zasilające.

Nie tylko “SOWA”

Pod koniec kwietnia ogłoszony też został planowany na lata 2021-2022 program wymiany 43 tysięcy opraw oświetleniowych na energooszczędne ledy. To osobny, duży projekt, polegający tylko na wymianie samych opraw, który prowadzony jest równolegle do programu “SOWA”. Szacujemy, że spowoduje on trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej – w ciągu roku jest to oszczędność ok. 38 GWh, czyli kwoty ok. 16 mln zł. To oznacza, że same tylko oszczędności energii pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat.

Dobre oświetlenie ulic ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego w ciągu kilku ostatnich lat doświetlonych zostało ponad tysiąc przejść dla pieszych. Dzięki dodatkowemu oświetleniu o innej barwie i większym natężeniu światła, pieszy przechodzący przez jezdnię lub oczekujący na przejście jest doskonale widoczny także po zmroku. Jest to jedno z działań, przyczyniających się do znacznego spadku liczby wypadków i ofiar – aż o 20 proc. w ciągu roku. Warszawa prowadzi modernizację oświetlenia od wielu lat. W tym roku wymienione zostały już latarnie m.in. w alei Zjednoczenia czy też na ul. Sanguszki. Nowe oprawy pojawiły się w Alejach Jerozolimskich czy w tunelu pod al. Jana Pawła II na wysokości ul. Złotej.

Więcej informacji

mapa Warszawy