Budujemy Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców

14 października, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę na budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Przy podpisaniu umowy z wykonawcą była obecna Wanda Traczyk-Stawska, inicjatorka budowy Izby.

Budowa obiektu zakłada powstanie budynku Izby Pamięci pełniącego funkcje edukacyjno-martyrologiczne, pawilonu wejściowego stanowiącego niezbędne zaplecze techniczne dla budynku Izby oraz segmenty Muru Pamięci, będące nośnikami dla tabliczek z nazwiskami dla ponad stu tysięcy ofiar cywilnych i wojskowych Powstania Warszawskiego oraz Rzezi Woli.

Budynek Izby Pamięci będzie się składać z bloków mieszczących konkretne funkcje, ograniczonych dwiema masywnymi ścianami. W strefie wejściowej od strony ulicy Wolskiej znajdzie się blok z salą edukacyjną przeznaczoną do prelekcji, wykładów, warsztatów dydaktycznych oraz wyświetlania filmów i archiwaliów. Izba ma być ulokowana w parkowej części, z dala od kurhanu i mogił. Wewnątrz znajdą się wystawy dokumentujące historię cmentarza, życie w okupowanej stolicy oraz ekspozycje poświęcone zbrodniom niemieckim w Warszawie.

Pawilon wejściowy natomiast jest integralnym elementem całego założenia i pełni funkcje obsługujące. Mieści w sobie niezbędne zaplecza techniczne i sanitarne.

Prócz samej Izby Pamięci jako formy upamiętnienia powstaną także elementy przestrzenne, zwracające indywidualność ofiarom. Nośnikami tego typu wiedzy będzie osiem modułów Muru Pamięci. Na siedmiu z nich będą zamieszczone tabliczki z danymi ofiar, a na ósmym module – przy pawilonie wejściowym – zamieszczone zostaną informacje o całym założeniu i tematyce upamiętnienia.

wizualizacja obiektu